Блог на група експериментатори
Търсене

Как да си направим мляко от семена или ядки?

Историята на ядковите млека може да се проследи много назад във времето, като първите рецепти за приготвяне на ядкови млека датират още от 13 век.

Може да се твърди, че с влизането в новия век, търсенето на алтернатива на млякото започва рязко да се увеличава, като основните причини са, че в млякото има холестерол, наситени мазнини и лактоза и не може свободно да се консумира от хора с непоносимост към лактоза или хора избрали да следват растителен хранителен режим.

Естествено развитие на нещата е, че с търсенето се увеличава и предлагането. Днес ядковите млека се намират във все повече магазини, като много разпространени и любини са бадемовото, оризово, кокосовото и овесеното. За да могат да отговорят на търсенето и да са трайни като продукт, ядковите млека претърпяват минимална топлинна обработка или пастьоризирани, но за съжаление това отнема част от хранителната им стойност.

Добрата новина е, че за щастие приготвянето на ядково или мляко от семена е доста лесно. Не изисква особени усилия и може да стане за няколко минути в домашни условия. Така че всеки път, когато имаме възможност и желание, можем да приготвим домашна ядкова напитка, с която да подправим кафето си или да използваме като основа за шейк, или да си направим ароматна чаша горещо какао.

Реално погледнато от всички ядки и семена може да се направи ядкова напитка, като всяко си има своите индивидуални характеристики и хранителен профил. Например конопеното мляко е особено богато на омега 3 мастни киселини, но не може да се съхранява продължително време. От бадемите, слънчогледовите семена, чията, сусама и зрелият кокос може да се направи вкусна напитка, която може да се съхранява в хладилник. Важен принцип при приготвянето на ядково мляко у дома е да не се прекалява с дозата. Оптимално решение е да приготвеното количество да е такова, че да се изразходи в рамките на ден или два.

Приготвяне на ядкова напитка

Всички млека се приготвят по почти един и същ начин, като се следват няколко последователни стъпки:

– ядките или семената се накисват, обикновено за една нощ или 8-10 часа
– отцежда се и се изплаква с чиста вода
– слагат се в блендер и се добавя вода в отношение 1:2 – количеството трябва да покрие семената или ядките плюс още толкова.

Количеството на водата може да варира, като колкото по-малко вода има толкова по-рядко ще е млякото. След като се блендира, сместа се прецежда през тензух или торбичка за мляко*, за да се отделят по-едрите частици.

Торбичка за мляко


При желание ядковата напитка може да се подслади с няколко лъжици лукума или агаве, мед, ксилитол и други.

С готовата напитка може да се използва за приготвяне на „млечни“ шейкове с плодове/протеин/суперхрани… използвайте въображението си и си пригответе нещо по Ваш вкус.

Видове ядкови напитки

Мляко от цели конопени семена

Необходими продукти: Конопени семена и вода

Семената се киснат за около 8 часа. Конопеното мляко може да бъде прецедено. За разлика от повечето млека, които могат да се съхранят в хладилник за ден или два, конопеното мляко трябва да се консумира веднага или да се замрази.

Повечето хора харесват конопеното мляко. Даже много. Аз обаче го харесвам под формата на шейк – с банан, агаве и канела.

Бадемово мляко

Необходими продукти: Бадеми и вода

Има два начина за приготвяне на бадемово мляко – можете да премахнете обивката на бадема, тогава млякото може да не се прецежда или можете да оставите обивката и да прецедите след като завъртите в блендер. Обвивката се сваля лесно, когато бадемите са киснати във вода.

 Плюсът на бадемовото мляко е, че с остатъка винаги може да се забърка нещо десертно.

Мляко от кокосов орех

Не е необходимо да се кисне и кокосът е подходящ за приготвяне на мялко на момента. Може да се използва кокосовата вода като част от водата за правене на мялкото, така става по-сладко.

Първият ни опит за кокосово мляко беше малко сложен, защото му пробивахме дупки с тирбушон, а след това го налагахме с чук. Ух, за сама жена не е лесно да се оправи в опърничев кокосов орех. Добре, че бяхме трима и се преборихме:)) Накрая не стана мляко, а шейк защото след чупенето на ореха не ни беше до цедене. И стана едно гъсто, гъсто… Нищо, следващия път ще се слага по-малко кокос и няма да бързаме да правиме мляко…

Мляко от семена на чия

Необходими продукти: Семена чиа и вода

Може да се накисне само за  1 час, въпреки че накисването за 8 часа е още по-добре за храносмилането. Не е необходимо да се прецежда.

Обновление и редакция: Радина / Зоя.БГ
Снимки: Мария / Зоя.БГ

9 Comments

  1. Да попитам само, колко вата е този блендер на Philips (на снимката). Искам да си купя блендер и в момента се чудя на коя фирма да е и колко да е мощен.

  2. stazzzle – на борсата бадемите са между 12 и 15 лева килото. За количествата които консумираме е определено по-изгодно и си заслужава 1 път намесец-два да се зареди човек.
    Още не съм пробвала рецепта за ведан майонезата с бадомово мляко и зехтин, но и това ще пробвам :)

  3. QVNO NE SE E RAZMESILO DOBRE ZARADI BLENDERA MOJE BI AKO E OT ONEQ SAS SKOROST 300 ZAEBI…INA4E STAVAT TEQ MLEKA UJASNO VKUSNIII AS IMAM BLENDER SAS 600 SKOROST I NQMA PROBLEM

  4. Правили сме, да. Слагахме и агаве или мед, защото сусама горчи. Да не е това причината. И сол може да се прибави, за да неутрализира горчилката, но малко.

  5. Здравейте, пробвах рецептата със сусам и не се получи :( Семената не се смляха хубаво и „млякото“ стана просто по-мътна вода, напълно безвкусно. Да не би да трябва да се кисне по-дълго (аз го киснах 8 часа)? Правили ли сте опит със сусам?

  6. Честно казано не съм правила сметки дали е по-скъпо, но като не пия прясно няма какво да му смятам. С една шепа бадеми излиза една кана мляко

  7. чудя се само колко ядки биха ми трябвали да речем за 1л мляко , да не ми излезе мега скъпо накрая , ако 100 грама бадеми са към 2 лева ,някак не ми се иска да си купя 1 кило ядки…..

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *