Така се случи, че поради любопитство и нужда, в рамките на година ми се наложи да забележа, че батерии в България НЕ се рециклират. За да задоволя любопитството си ми се наложи да говоря два пъти по телефона с Екобултех (фирма за рециклиране на електронни отпадъци в България) на тема ..рециклиране на батерии.
Първият път събирах информация за статията ми за рециклиране на техника, а втория когато изхвърлих няколко батерии от стари телефони в кошчетата за рециклиране в Германос И Глобул . На тези кошчетa пише „Екобултех”. Същите кошчета за батерии открих в голям магазин на влизане в София. Всички те принадлежат на Екобултех. Въпреки забележителната активност на фирмите в България за рециклиране на…всичко – от хартия до батерии все пак мен ме мъчи въпроса:
„Има ли такова нещо като рециклиране на батерии в България?
Два пъти от „Екобултех” ми отговорят категорично, че не рециклират батерии. От фирмата подизпълнител на „Екобултех” също ми казаха (пак по телефона), че не рециклират батерии. До колкото знам Екобултех е фирмата, спечелила конкурс/програмата/пари?за рециклиране на битови електронни отпадъци. Свързах се и с друга фирма за рециклиране на електронни отпадъци, но те също не рециклират батерии.
Искам да разбера дали наистина се рециклират старите батерии от телефони, UPSи.т.н, както и къде да ги изхвърлям. Дали мога да съм сигурна, че се складират на сигурно място и не отиват в общия боклук ? Дали не е по-добре да си ги трупам вкъщи или офиса докато не се намери начин за рециклирането им ?
Няма да е лошо фирмата (която и да е тя) и която наистина рециклира батерии да постави малки кошове и на по централни места. Някои книжарници, кафета, кина или ресторанти по избор. Защо не и в био магазините?
Колкото повече, толкова повече = по-малко изхвърлени отровни отпадъци в природата J
Какво са батериите и рециклират ли се?
Тежки и токсични..
Повечето батерии се правят от различни материали. Тези материали включват никел, литиум, кадмиум, живак и др. Когато батериите не се извхърлят, където трябва от тях изтичат токсични химикали, които могат да замърсят почвата или водата, и така да достигнат до телата ни.
Малък размер, но много на брой..
Повечето батерии са малък размер и може да и да не изглеждатособено вредни. Някои от тоскичните съставки не се използват вече. Например живака в момента се използва само в малки батерии – тип бутон. Проблемът е че тези батерии се произвеждат с милиарди. Около 18000 тона батерии се изхвърлят само в Шатите.
Нужно ли е..
При рециклирането някои от материалите в батериите се използват отново или поне ликвидирането им не позволява изпускане на отрови в околната среда.
Кои се рециклират?
– в повечето случай домакинските, за еднократна употреба батерии като АА, ААА, С и D клетки не могат да се рециклират
– никел-кадмиум (NICd)презареждащи се батерии се смятат за опасни отпадъци и трябва да се рециклират
– Nickel Metal Hydride (NiMH) или литиумйодните батериии за лаптопи се водят не опасен отпадък, но би трябвало да се рециклират
– батериите тип бутон за малки играчки, часовници и др. съдържат амалгама и живак. Те са класифицирани, като опасени токсичен отпадък и трябва да се рециклират
– Оловни акумулатори, използвани в автомобилите са опасни отпадъци и могат да бъдат рециклирани
И за последно напомням мантрата „Намаляване, повторно използване и рециклиране“ или:
– по-малко използване на батерии
– избирам рециклиращи се батерии
– употребявам презареждащи се батерии
Източници:
Първа част от текста – Зоя
Втора част от текста – Гугъл; Снимки (без една)- Гугъл.
на 0884345675 дават такива кошчета за стари батерий и когато се напълнят идват и ги извозват безплатно
Кошче за батерии може да си вземете от Екобатери:
http://www.ecobatterybg.com/?cid=80
Здравейте,
искам да попитам откъде мога да се сдобия с такова кошче за батерии.Поддържам магазин за часовници и батериите са ми ежедневие.Нуйно ми е такъв аксесоар.Ще се радвам на отговор на info@protime-bg.com
поздрави,
Ангел Живков