Бабасу е вид палма (Attalea speciose), която вирее в амазонската джунгла (Южна Америка). Достига 20 метра височина, а плодовете й се разпределят на гроздове, всеки от които побира по около 500 плодчета – на вид приличат на малки кокосови орехи.
Чистото нерафинирано масло, което се добива от бабасу, има кремообразен цвят и сладък ядков аромат. На стайна температура (под 24°C), има текстура на бито масло и се разтапя бързо при контакт с кожатата. Това е така, защото се състои предимно от миристинова и лауринова киселина, които имат точка на топене близка до нормалната температура на човешкото тяло (около 37 °C).
Заради високоовлажняващите си качества и благотворния ефект върху кожата, в Южна Америка бабасуто се ползва като алтернатива на кокосовото масло – и като грижа за кожата, и за готвене.
Бабасу лесно отделя сапонини, което го прави подходящо за направа на натурални сапуни с хубава обилна пяна. Със силно омекотяващо действие, то се отразява еднакво добре както на сухата, така и на мазната кожа. Ефектът му е много осезаем при третиране на пресушени, раздразнени, лющещи се или изобщо възпалени участъци.
Тъй като хидратира в дълбочина и насища с влага клетките, маслото от бабасу успява да омекоти бръчките и мимическите линии, което го превръща в натурална антиейдж грижа. Богато е на фитостероли и на витамин Е – известен антиоксидант, който неизменно присъства във всички формули за кожа, коса и нокти, тъй като предпазва от образуването на свободни радикали в тъканите. Тъй като е базово, а не етерично масло, бабасу е напълно безопасно и за бременни жени – като превенция против образуване на стрии. Разбира се, от всички останали, може да се използва и като основа за приготвяне на смеси с етерични масла.
Маслото от бабасу възстановява еластичността и на косъма. Особено добре се отразява след лятото – на косите, изтощени от слънцето, солената вода и хлора, както и ако често ги третирате с боя, преса, маша и т.н. Приложен като маска или балсам след шампоана, бабасу заздравява и придава блясък на всеки тип коса. Тъй като има антисептични свойства, повлиява добре косата, която има склонност към омазняване, пърхот или косопад, причинен от тях.
Няколко идеи как да включите маслото от бабасу в ежедневната си грижа за кожата и косата:
Вместо дневен крем или като основа преди грима – образува тънък филм върху кожата, който я предпазва от прахта, мръсния въздух и атмосферните влияния
Смесен с малко масло от ший като фин балсам за устни
За облекчаване на изгорено или за по-бързо зарастване на рани
За по-лесно разресване на сплетените краища на косата и подхранване на тънката, късаща се коса
Може да добавите няколко капки от маслото към обичайния си шампоан, балсам или душ-гел
Кога е по-добре да се предпочете бабасу пред кокосово масло?
Ако имате мазна или склонна към акне кожа – кокосовото масло затваря порите и може да утежни проблема
Ако не ви допада усещането за „мазно“ след нанасяне – дори и да ви влияе добре, кокосовото масло може да остави лъщящи следи, докато бабасу попива повече и дава усещането за „копринена“ кожа
Ако косата ви е по-тънка и лесно се омазнява – кокосовото масло може да „натежи“ върху косъма и да остави усещане за мръсна коса, което няма да се случи с бабасу
Състав на липидите в бабасу:
Мастни киселини – Съдържание
Лауринова – 50%
Миристинова – 20%
Палмитинова – 11%
Олеинова – 10%
Стеаринова – 3.5%
Къде да намеря масло от Бабасу?
Масло от Бабасу можете да намерите в Зоя.БГ:
• Опаковано
• Насипно
Източници:
http://www.sheabuttercottage.com/unrefinedbabassuoil.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Babassu_oil/
http://www.clubsaludnatural.com/profiles/blogs/aceite-de-babassu-que-es
http://beauty.biotrendies.com/aceites-vegetales/babasu
http://cosmeticosaldesnudo.blogspot.bg/2015/09/3-razones-para-no-utilizar-aceite-de.html
https://eu2be.com/blogs/discover/18059208-7-benefits-of-babassu-seed-oil-in-natural-skincare
http://www.stylecraze.com/articles/benefits-and-uses-of-babassu-oil/
Няма коментари