Какво представлява аргановото масло?
Чудодейното арганово масло е приказен, природен дар, който става все по-популярен и търсен в България заради ценните си качества. Използвайки древна и изпитана технологя за студено пресоване, чрез автентични каменни мелници, ядките на бодливото дърво Argania spinoza, чиято родина е Югозападно Мароко (среща се и в Алжир и Израел), се пресоват до получаването на драгоценната течност. Бодливото дърво Аргания е вековно дърво, представител на семейство Сапотови (Sapotaceae). Горите на този вид обхващат около 828 000 хектара и са защитени от ЮНЕСКО, което го определя като рядко срещан вид, а за получаването на 1 литър масло са необходими около 80 кг ядки от узрели плодове. Тези спецификации са и причината аргановото масло да е наричано „Течното злато на Мароко“. Маслото от арган притежава златист цвят и приятен ядков аромат.
Съдържание на полезни вещества в аргановото масло:
- витамин Е
- омега 3 и омега 9 мастни киселини
- линолова киселина
- олеинова киселина
- антиоксиданти
- минерали
- полифеноли
- каротеноиди
Ползи от употребата на арганово масло:
Аргановото масло се счита за особено ценно, тъй като съдържа много антиоксиданти, притежава лека текстура и не омазнява допълнително кожата и косата. Неговият комедогенен индекс е 0, поради което не запушва порите на лицето. Подходящо е за употреба с цел овлажняване и успокояване на кожата, както и в грижата против стареене . Маслото е отличен помощник при заличаването на стрии, белези и фини бръчици, тъй като хидратира, подхранва и възстановява. Използва се както за хранителна добавка, така и за третиране на кожни наранявания, ухапвания от насекоми, кожни инфекции и за подхранване на косата и кожата на лицето и тялото. Именно с последното му качество, аргановото масло е популярно в съвремието и се използва както самостоятелно, така и в широк спектър от козметични продукти.
Възможни странични ефекти от употребата на арганово масло:
При хора със свръхчувствителна кожа и при локална употреба е възможно да предизвика кожни раздразнения. Въпреки че може да срещнете аргановото масло като допълнителна съставка на различни слънцезащитни лосиони, в никакъв случай не се препоръчва да се използва в чист вид като единствен фактор за слънцезащита, тъй като SPF факторът му е незначителен, както на всички растителни масла.
Употреба на аргановото масло:
При суха кожа:
Аргановото масло регулира производството на себум, който намалява лющенето и сърбежа на сухата кожа, като същевременно ѝ позволява да остане добре овлажнена.
При мазна кожа:
Така както балансира производството на себум при суха кожа, аргановото масло прави същото и при мазна кожа – в случая го намалява, но за да постигнете най-добър резултат, е добре да избягвате да го комбинирате с използването на агресивни почистващи препарати за лице, които ще доведат до обратния ефект.
При кожа от смесен тип:
Тъй като аргановото масло е полезно както при суха, така и при мазна кожа, то е очевидно добър избор за хора с комбиниран тип кожа.
При чувствителна кожа:
Аргановото масло е натурален и органичен продукт, което го прави подходящо за хора с чувствителна кожа. Маслото може да повлияе благоприятно лечението на различни кожни състояния като акне (когато причината за появата му не е хормонална), екземи, кожни раздразнения след бръснене и т.н., но е важно продуктът да се тества предварително върху малък участък от кожата, за да се избегнат възможни индивидуални нежелани реакции.
Аргановото масло е подходящо за всеки тип кожа, но директните ползи от неговата употреба са най-бързо забележими при кожа, която се нуждае от допълнително овлажняване без омазняване.
Добре е да се използват няколко капки, които може да смесите с органична розова или лавандулова вода. Може да се използва за почистване на лице и изглаждане на дефекти по него, както и за подхранване, овлажняване и стилизиране на косата. Полезно е също за ноктите, тъй като ги защитава и прави по-малко чупливи.
Маслото от арган заздравява и косата, като я овлажнява и прави по-еластична. Доказано е, че предпазва връхчетата от цъфтеж и накъсване, подхранва скалпа, придава обем и блясък.
Аргановото масло в чист вид може да се използва и при готвене, като притежава същите качества като зехтин.
Изпитани рецепти от Зоя.БГ:
Подхранващо масло за тяло
12 мл арганово масло
26 г какаово масло
12 мл масло от авокадо
12 капки етерично масло от мандарина
5 капки етерично масло от нероли
Разтопете какаовото масло на водна баня, добавете останалите съставки и разбъркайте добре. Нанасяйте с нежни кръгови движения върху чиста кожа.
Възстановяваща маска за суха и изтощена коса
30 г арганово масло
10 г сусамово масло
10 г кокосово масло
10 капки етерично масло от розмарин
10 капки етерично масло от сладък портокал
2 капки етерично масло от кедър
Смесете всички съставки. Втрийте в скалпа с леки масажни движения и разнесете по дължината на косата. Оставете да действа за поне 15 минути и отмийте. Подходящо за суха, боядисана и изтощена коса. Стимулира растежа на косъма, подхранва и придава блясък.
Масло за заздравяване на нокти
20 г арганово масло
10 г бадемово масло
2 капки етерично масло от сладък портокал
2 капки етерично масло от лавандула
2 капки етерично масло от тамян
Смесете всички съставки и разклатете добре. Втрийте в основата на ноктите и разнесете по дължината. Използвайте два пъти седмично за заздравяване и блясък.
Източници:
- Know Your Ingredients: Argan Oil, достъпно в: https://www.beautifulwithbrains.com/know-your-ingredients-argan-oil/ последно посетен на: 13.08.2019 г.
- Argania, достъпно в: https://en.wikipedia.org/wiki/Argania, последно посетен на: 13.08.2019 г.
- Argan oil, достъпно в: https://en.wikipedia.org/wiki/Argan_oil, последно посетен на: 13.08.2019 г.
- 12 Benefits and Uses of Argan Oil, достъпно в: https://www.healthline.com/nutrition/argan-oilhttps://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-618/jojoba, последно посетен на: 13.08.2019 г.
- Update on argan oil, достъпно в: https://www.mdedge.com/dermatology/article/115388/aesthetic-dermatology/update-argan-oil, последно посетен на: 13.08.2019 г.
Автор: Ани/ www.molif.com
Редакция: Радина / Зоя.БГ
Рецепти: Деси / Зоя.БГ
Снимки: Мария / Зоя.БГ
Няма коментари