Прилича на корнфлейкс, води се мая и има вкус на сирене? Запознайте се с хранителната мая – една от малкото не-животински храни, осигуряващи наведнъж всичките 9 незаменими аминокиселини, които човешкият организъм не може да произведе сам.
Какво представлява?
Хранителната мая се прави от същите едноклетъчни организми (Saccharomyces cerevisiae), от които се правят „класическата” и бирената мая. Характерно за тях е, че се хранят със захари – процесът, в който ги превръщат в алкохол, е известен като ферментация.
За разлика от готварската, която съдържа живи дрожди, хранителната мая е дезактивирана: от нея не може да втаса тесто, например. Тя първо се захранва в меласа за седем дни, след това се почиства и се изсушава при висока температура, която убива микроогранизмите. Не се подвеждайте по глагола – в целия процес няма убиване на животни, тъй като Saccharomyces cerevisiae принадлежат към царство Гъби, а не към животинското.
Ползи
Това че хранителната мая е дезактивирана (не съдържа живи микроорганизми) освен всичко друго означава, че няма да предизвика дисбаланс в чревната микрофлора. Тя не съдържа глутен, богата е на селен, цинк, хром и бета глюкани (разтворими фибри). „Славата” й във веган кухнята идва от безпрецедентно високото съдържание на витамини от групата B. Въпреки че покрива почти целия им спектър, тя не доставя витамин B12 (той се произвежда само от живи микроогранизми). Обикновено производителите добавят B12, за да осигурят пълния набор от B-групата. Както споменахме и в началото, хранителната мая доставя и всичките 9 незаменими за човешкия организъм аминокиселини.
Наситеният й вкус, напомнящ на сирене, идва от глутаминовата киселина – аминокиселина, която се образува при зреенето. За разлика от изкуствената добавка мононатриев глутамат, E 621, тя е с натурален произход – съдържа се във ферментиралите храни и естествено подчертава вкуса. Всъщност, петият вкус, т.нар. умами, който различават в азиатската кухня, се предизвиква именно от свободните глутамати.
Включване в менюто
Както разбрахме, вкусът на хранителната мая не е нито сладък, нито кисел, нито солен, нито горчив – той е умами. Това значи, че може да я прибавяте към буквално всяка храна, за да подчертаете вкуса й – ястия и салати, може да се поръси и върху пица. При супите, сосовете и пюретата има и сгъстяващ ефект. Една от най-популярните употреби на хранителната мая е в комбинация с паста. Вижте рецепта за веган пармезан тук http://thesimpleveganista.blogspot.com/2013/01/a-sprinkling-we-go-almond-parmesan.html. Хранителната мая може да се консумира дори самостоятелно – с чаша вода, тъй като люспичките полепват по небцето.
Източници:
http://blog.fatfreevegan.com/2011/10/what-the-heck-is-nutritional-yeast.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Saccharomyces_cerevisiae
http://en.wikipedia.org/wiki/Yeast#Beer
http://nutritiondata.self.com/facts/custom/1323565/2
http://mavymay.blogspot.com/2013/03/nutritional-yeast.html
http://www.livestrong.com/article/418496-what-is-the-difference-between-brewers-yeast-bakers-yeast/
http://www.livestrong.com/article/506020-what-is-nutritional-yeast/
http://www.naturalnews.com/035043_nutritional_yeast_B_vitamins_superfood.html
http://www.veganhealth.org/b12/vegansources
Кристина
Каква е препоръчителната дневна доза?
tova kato natriev glutamat li e
Pulnee li se ot neya? Predi 2 godini mi preporuchaha birena maya i kachih poveche ot 10 kg. Ne iskam efekta da se povtori! Priyatelka mi podari hranitelna maya i kinoa -poslednata mi haresa no purvata dori ne sum ya opitala.