Няколко причини, за да забъркате шампоан у дома:
- Имате пълен контрол над съставките
- Вярвам, че са по-добрата грижа за косата – химикалите в повечето комерсиални шампоани лишават косата и скалпа от необходимото омазняване. В резултат, косата се изтощава и изсушава, а кожата на скалпа произвежда повече себум.
- Можете да придадете аромат и консистенция по ваш избор и да прибавите етерични масла и билки, с които да третирате определени проблеми и състояния на косата и скалпа
- Домашно приготвените шампоани са един по-евтин вариант на нетоксичните и натурални средства за измиване на главата
Наблюдават се няколко разлики между домашните и комерсиалните шампоани. Най-вероятно, защото химикалите в тях се добавят поради някаква причина. Първо, смесите, приготвени у дома, не образуват толкова пяна при нанасяне. Именно заради това някои хора подхождат скиптично към тази алтернатива, тъй като смятат, че те не измиват косата добре. В действителност, домашните шампоани оставят усещане за чиста коса, но има няколко неща, които трябва да се вземат под внимание. Необходим е кратък период на експериментиране в зависимост от индивидуалния тип коса, характеристиките на водата, с която се къпете, колко изплаквания са необходими, за да се отмие шампоана, както и времето, което той престоява на косата. Друг важен момент е периодът на адаптация на самия скалп. В резултат от използването на комерсиални шампоани, производството на себум е увеличено. Постепенно косата започва да свиква към натуралните продукти и мастната секреция се нормализира. Но това може да отнеме от няколко дни до няколко седмици.
Друга особеност е, че някои от рецептите трябва да се съхраняват в хладилник, други се приготвят на момента, трети са в прахообразна форма. Но всички те имат една задача – да измият косата по един по-щадящ начин.
Един често задаван въпрос относно домашните шампоани е дали те са подходящи за боядисана коса. Комерсиалните шампоани са леко киселинни по природа. Имено заради това си качество, те задържат цвета вътре в косъма. От своя страна, по-голямата част от домашно приготвените шампоани са на основата на сапун, следователно са слабо алкални. Te „отварят” епидермиса на косата и по този начин цвета бива отмит. Все пак, съществуват два начина, с които можете да предпазите боядисаната коса. Например, когато приготвяте шампоана, използвайте друга база, а не сапун – така той ще бъде с неутрално или слабо киселинно pH. Друг вариант е да направите изплакване с ябълков оцет, след използването на шампоан на сапунена основа.
За да се удължи срока на годност на домашно приготвените шампоани, трябва те да бъдат съхранявани правилно. Съставки като кокосовото мляко, например, изискват съхранение в хладилник, заради голямото количество вода, което съдържат. Ако разполагате с повече свободно време, може да приготвяте шампоана си непосредствено преди измиване. Друг вариант е да направите по-голямо количество, което да съхранявате на тъмно и хладно място, най-добре в хладилник. За най-дългосрочно съхранение, пригответе шампоана и го излейте във формички за лед, а след това замразете във фризера. Съобразено с вашето пространство, може да го оставите във формичките или да преместите замразените кубчета в найлонови торбички. След това просто извадете необходимия брой кубчета, в зависимост от дължината на косата, и оставете да се размразят вечерта преди да се изкъпете.
Натурален балсам?
Повечето хора, които използват домашно приготвен шампоан скоро откриват, че не се нуждаят от подхранването на балсама. Това е така, поради факта, че самия шампоан съдържа съставки, които едновременно подхранват косата и се грижат за скалпа. Ако все пак се нуждаете от допълнителна грижа, можете да опитате с разнообразни маски на основата на базови растителни масла веднъж седмично. Имайте впредвид, че те омазняват косата и дори след нейното измиване, тя изглежда по-тежка и слепнала. Затова планирайте следващото измиване по-рано. Ако този вариант не отгаваря на вашето ежедневие, разбира се, може да приготвите домашен балсам и да го използвате винаги когато имате нужда от него.
Основни съставки, използвани за приготвянето на домашен шампоан:
* Кокосово мляко – кокосовото мляко се получава като бялата месеста част на узрелия кокос се смели и се смеси с вода. Неколкократното валцуване произвежда кокосово мляко с различно съдържание на мазнини. Млякото в началото на процеса е с по-голям процент мастно съдържание.
Въпреки че кокосовото мляко е по-широко познато като съставка на ястия от Азиатската кухня, то може да бъде използвано и с козметични цели. Може да го намерите в магазина или да го приготвите в домашни условия. За целта са ви необходими кокосова сърцевина или стърготини и вода в съотношение 1:2. Млякото се получава като миксирате съставките в блендер и след това отделите пулпата с помощта на ситен гевгир и/ли тензух. Съхранявайте млякото в хладилник до неговото използване.
Кокосовото мляко не е кокосово масло, но все пак съдържа редица от неговите полезни съставки, макар и в по-малко количество. Коковото мляко се отразява добре на косата като хидратира от корена до върха. Кокосът традиционно се използва за стимулиране растежа на косата, както и под формата на естествен балсам и средство за разплитане на краища. Всъщност, млякото може да се използва както самостоятелно, така и в комбинация с други съставки в зависимост от целите на приложение – като шампоан, балсам, маска, или само в крайщата при разресване. Или пък за пудинг или крем на някоя торта.
* Кастилски сапун – сапун на основата на масло от плод на маслина, извлечено чрез студено пресоване. Основните съставки на сапуна са вода, зехтин и алкален разтвор. Тази проста формула го прави подходящ за измиване не само на косата, но и на цялото тяло, лицето и дори за нежната бебешка кожа. Освен това, той може да бъде използван широко и в домакинството – за почистване на дома, измиване на съдове или пране. В него не се съдържат съставки от животински произход (най-вече масла), както е при много други сапуни. Основната му съставка – зехтинът – има меко действие, поддържа еластичността на кожата и естествено задържа влагата в косъма, като по този начин предпазва косата от изсушаване.
Катилският сапун може да съдържа и други, освен изброените, съставки – например етерични масла, сол, гел от алое вера или други осапунени растителни масла. Важното е да изберете продукт, който не съдържа вредни измиващи вещества или химикали. Може да го намерите както в течна, така и в твърда форма – за приготвяне на шампоан се нуждаете от течен кастилски сапун.
* Сода – притежава добри измиващи свойства и регулира киселинната среда за чувствителната кожа на скалпа. Може да бъде смесена само с вода или да я прибавите към домашния шампоан и/ли балсам. Измиването само със сода и вода е достатъчно ефективно, за да остави косата чиста, да премахне натрупания себум от скалпа и да хидратира косъма. Тъй като содата е силно алкална с pH 9, тя „отваря” най-горния слой на косъма и той поема толкова много вода, че това може да доведе до начупване и отслабване на косата. За да предотвратите това, измиването със сода е най-добре да бъде последвано от изплакване с ябълков оцет, за да се нормализира pH на косата. Киселинността на оцета ще затвори епидермиса и ще остави косата хидратирана здравословно. За да приготвите сместа за изплакване, разтворете 1 част ябълков оцет в 4 части вода.
* Ксантанова гума – въпреки нейбичайното си име, тази съставка е добре проучена хранителна добавка. Тя се използва най-вече в разнообразни хранителни продукти и е част от безглутеновата диета. В козметиката намира добро приложение заради сгъстяващите си свойства. Ксантановата гума прави домашния шампоан по-гъст и лепкав. Всъщност, възможностите й са толкова големи, ще може да бъде използвана за основа на домашно приготвен гел за оформяне на коса.
* Етерични масла – освен че придават приятен аромат, те притежават редица терапевтични свойства. Етеричните масла са силно концентрирани и затова трябва да се използват внимателно, в малки количества и след направен тест за чувствителност към тях. Обикновено, в рецептите за домашен шампоан са необходими само няколко капки от дадено етерично масло.
Ето няколко от най-често използваните етерични масла за грижа за косата:
– масло от босилек – за мазна коса, стимулира растежа на косата
– масло от лайка – за нормален тип коса; придава златисти отблясъци, особено на руса коса; подобрява състоянието на косата; успокоява раздразнената кожа на скалпа, помага при псориазис и пърхот
– кедър – за сух или мазен скалп; стимулира фоликулите на скалпа и косата; при косопад и пърхот; с антисептични и стягащи свойства
– градински чай – за всеки тип коса; при пърхот
– евкалипт – при пърхот, с антисептични свойства
– лавандула – за всеки тип коса; при неприятен сърбеж и пърхот; балансира производството на себум; успокоява скалпа и хидратира косата; подобрява растежа на косата
– лимон – при мазна коса; придава златисти отблясъци; при сух скалп и пърхот; балансира производството на себум;
– мирта – суха коса; при сух скалп и пърхот
– пачули – мазна коса; при пърхот
– мента – суха коса, стимулира растежа на косата
– розмарин – мазна коса, при пърхот; стимулира растежа на косата
– чаено дърво – мазна коса; при сух скалп и пърхот
– иланг-иланг – мазна коса, с успокояващи и антисептични свойства; при пърхот; стимулира растежа на косата
Тъй като този текст е насочен към цялостното приготвяне на домашен шампоан, информацията за етеричните масла е само бегло представена. Съветвам ви да прочетете повече за избраното от вас етерично масло и за неговото цялостно действие, преди да го приложите в рецепта. Не променяйте количеството използвано етерично масло.
* Гел от Алое Вера – известен с успокояващите, овлажняващи и заздравяващи свойства. Освен със сгъстяващата си функция, този гел се използва и за стимулуране растежа на косата, намаляване на състоянието на пърхот и сърбеж, подсилване на косата и хидратиране на скалпа.
* Глицерин – съставка, намираща се във всички мазнини, както растителни, така и животински. Той е безопасен за употреба и може да бъде открит в много козметични продукти. Основната причина за това е, че глицеринът е отличен овлажнител – той привлича влагата. Естествено предпазващ, придърпва влагата от околната среда, за да хидратира повърхностните слоеве на кожата. Без миризма, глицеринът може да се използва самостоятелно, в комбинация с розова вода или с етерични масла, които ще подхранят допълнително, ще му придадат деликатен аромат и ще оставят косата мека и нежна.
Никога не използвайте неразреден глицерин, защото действието му е прекалено силно – може да раздразни кожата и дори да окаже обратния на търсения ефект.
* Кокосово масло – подходящо при всички случай, изискващи хидратация. Съдържа уникална комбинация от мастни киселини, които се предполага, че притежават антигъбични, антибактериални и антивирусни свойства. Освен това, кокосовото масло подхранва кожата и косата.
Кокосовото масло е отлична грижа за косата – успокоява скалпа и омекотява косъма. Изполването на кокосовото масло като маска преди измиване може да помогне в борбата срещу пърхота. Известно е със способността си да укрепва структурата на увредената коса. Омекотява косъма чрез действието на минерали като магнезий, калий, калций и желязо. Най-добрият начин за нанасяне на маслото е да го втриете в скалпа и да оставите да престои половин час. След това измийте добре със шампоан. Всъщност, може да оставите кокосово масло колкото дълго пожелаете, но така става по-трудно за отмиване.
Тъй като в повечето случай кокосовото масло е в твърда форма на стайна температура, вземете необходимото количество за рецептата и го разтопете на водна баня.
* Базови растителни масла – може да използвате различни базови масла при приготвянето на шампоан. Те осигуряват допълнителна грижа за косата и скалпа и затова се прилагат най-вече при увредена или суха коса.
Ето някои от най-често срещаните:
– масло от жожоба – за всеки тип коса; подпомага нормалната функция на фоликулите на косата и скалпа; спира прекомерното действие на мастните жлези
– зехтин – предпазва от и лекува косопад; съдържа антиоксиданти, които поддържат скалпа и косата здрави;
– рициново масло – подхранва косата и поддържа скалпа хидратиран; омекотява и сгъстява косата
– масло витамин Е – увеличава срока на годност на продуктите, към които е прибавено; богато на антиоксиданти; подмладява кожата на скалпа и предпазва косата от увреждане
– масло от авокадо – богато на витамини А, Е, D и калий. Омекотява косата, стимулира растежа й и подхрава сухата кожа на скалпа
* Ябълков оцет – регулира pH на скалпа. По този начин подпомага поддържането на здравословна среда и предотвратява появата на гъбички. Може да бъде използван и като балсам, след шампоана. За тази цел разтворете във вода в съотношение 1:4. Не се притеснявайте, неприятаната миризма изчезва след изсушаването на косата.
И тъй като картинката няма да бъде пълна без рецепти, в следващата статия ще публикуваме няколко бързи, лесни и точни описания за приготвяне на шампоан, забъркан у дома.
Източници:
Homemade shampoos. A complete guide for beginners – Kathy Aquino
http://blackhair101.com/hair-care/oils-explained-essential-oils-and-carrier-oils-for-hair
http://www.livestrong.com/article/133655-baking-soda-hair-treatment/
Няма коментари